Belediye Meclisinde PKK propagandası: HDP’liler İstiklal Marşı okumak istemeyince gerginlik çıktı

Akdeniz Belediyesinin Haziran Ayı İkinci Birleşimi, Belediye Lideri Mustafa Gültak başkanlığında gerçekleştirildi.

Mecliste, Akdeniz Belediyesi ile Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ortasında ‘Kardeş Belediyecilik’ muahedesi maksadıyla protokol hazırlanması ve mukaveleler imzalanması için Lider Gültak’a tam yetki verilmesiyle ilgili gündem hususu görüşüldü. Komitelerde oy çokluğu ile reddedilen teklif, muhalefet meclis üyeleri tarafından; Diyarbakır Büyükşehir Belediyesine İçişleri Bakanlığı tarafından kayyum atanması münasebet gösterilerek oy çokluğu ile reddedildi.

ÖCALAN PROPAGANDASI YAPTILAR

Gündem unsurunun görüşülmesi öncesinde HDP’li üyelerin kimileri İstiklal Marşı’nı okumazken, bir üye ise Abdullah Öcalan propagandası yapınca gerginlik yaşandı.

Muhalif üyeler, kayyum gerekçesiyle ret oyu verdiklerini söylerken, AK Parti ve MHP’li üyeler teröre bulaşmış bir idarenin yasalar karşılığında hesap verdiğini belirttiler.

Gerilen ortamda HDP’li meclis üyesi Nuriye Aslan, “Biz burada İstiklal Marşı’nı okumak zorunda değiliz” dedi. Bunun üzerine AK Parti ve MHP’li üyeler sert çıkışlarda bulunurken, Lider Mustafa Gültak, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurumundaki herkes İstiklal Marşı’mızı okumak zorundadır, sözünüzü geri alın” dedi. Aslan da kelamını geri aldı.

Başkan Gültak, “Ben burada bebek katili teröristin isminin anılmasına müsaade vermem, haddinizi bilin. Bu kelamlar tutanaklara geçsin, gerekli tüzel süreçleri başlayacağım” dedi.

“Kayyum atama kararları, terörle çaba maddelerine nazaran alınmıştır”

Akdeniz Belediyesi ile Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ortasında imzalanacak kardeş kent protokolünün reddedilmesine reaksiyon gösteren Lider Gültak, “Bu devletin, terörle gayret kanunları vardır. Terörle Çaba Yasası; ‘bir kişi teröre bulaştığı andan itibaren gözaltına alınır ve tutuklanır’ diyor. Kayyum atamaları da keyfi değil, terörle çaba maddesine istinaden alınmıştır. Hiç kimse Türkiye Cumhuriyeti maddelerinin üzerinde değildir. Herkes niye olduğunu biliyor. Kayyumlar keyfi atanmamıştır” diye konuştu.

Yorum yapın