Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan ‘Serbest piyasa kurallarından taviz verilmeyecek’ iletisi

Bakanlıktan yapılan açıklamada, son periyotta tüm dünyayı tesiri altına alan global enflasyonist süreçten Türkiye’nin de etkilendiği tabir edildi.

Bununla birlikte ülkenin makro iktisat siyasetinde enflasyonla gayretin birincil önceliğini koruduğu belirtilen açıklamada, “Bu çabada kurumlar ortası eşgüdümün ehemmiyeti açık olup tüm kurumlarımız attığı adımlarda ortak gayret anlayışıyla hareket etmektedir.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Bu çerçevede, gelecek devirde ihtiyatlı maliye siyasetine devam edileceği ve mali disiplinden asla taviz verilmeyeceği vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Maliye siyasetinde program amaçlarından sapmadan büyüme, istihdam ve bilhassa gelir dağılımını önceleyen uygulamalar devam edecektir. Kamu harcamalarında aktifliği artırarak, tasarruf sağlanacaktır. Zarurî kamu masrafları dışındaki tüm alanlarda denetim süreçleri aktifleştirilecek, böylelikle kamu harcamalarında aktiflik artırılarak tasarruf sağlanacaktır. Makro ihtiyati önlemler şimdiki ekonomik şartlar gözetilerek aktif ve dinamik bir biçimde alınmaya devam edilecektir. Hür piyasa kurallarından taviz verilmeden, Türk lirası kullanımını ve cazibesini artıracak uygulamalara devam edilecektir. Beklentilerin idaresi kapsamında iktisatta atılan adımlar iktisadın tüm paydaşlarıyla şeffaf ve eş vakitli bir biçimde paylaşılacaktır.”

Yorum yapın