Kredi vadeleri değişti mi? 50 bin-100 bin TL gereksinim kredi vadesi kaç ay oldu?

Hazine ve Maliye Bakanlığı iktisatta bir kadro yeni düzenlemeler gerçekleştirdi. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından kredi vadeleri değişti. Kredi fiyatı 50 bin Türk Lirasının üzerinde 100 bin Türk Lirasının altında olan krediler için 24 ay, 100 bin Türk Lirasının üzerinde olan krediler için 12 ay olarak belirlendi.

Tüketici kredisi vade sayıları Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’ndan (BDDK) yapılan açıklama ile değiştirildi. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın duyurusunun akabinde iktisada yönelik bir adım da Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’ndan (BDDK) geldi. BDDK, kredi ve kredi kartı konusunda alınan kararları duyurdu.

KREDİ VADELERİ DEĞİŞTİ Mİ?

Tüketici kredilerine ait genel vade sonunun, kredi meblağı elli bin Türk Lirasının üzerinde yüz bin Türk Lirasının altında olan krediler için 24 ay, yüz bin Türk Lirasının üzerinde olan krediler için 12 ay olarak belirlendi.

ATILACAK ADIMLAR DUYURULDU

* Öte yandan, devam etmekte olan çalışmalar kapsamında ise;

* Konut kredilerinde kredi bedel oranının meblağ bazlı farklılaştırılması,

* Ticari krediler başta olmak üzere selektif yaklaşımın uygunlaştırılması emeliyle kredilerin yatırım ve ihracat üzere üretken alanlara yönlendirilmesi,

* Yurt dışı yerleşiklerle türev süreç gerçekleştiren hükmî şahıslara kullandırılacak kredilerin risk yükünün artırılması,

* Yurt dışı yerleşiklere tahsisli swap imkanının getirilmesi konularında gerekli adımlar acilen atılacaktır.”

Yorum yapın