Pasifik’te kritik buluşma: Avustralya ve Çin savunma bakanları görüştü

Avustralya Savunma Bakanı Richard Marles ve Çinli mevkidaşı Vey Fınghı, Memleketler arası Stratejik Araştırmalar Enstitüsünce (IISS) düzenlenen “Shangri-La Diyaloğu” forumu kapsamında bulundukları Singapur’da görüştü.

Böylelikle, son yıllarda münasebetlerinin berbata gitmesiyle 2020 başından bu yana hiçbir üst seviye temasta bulunmayan Avustralyalı ve Çinli üst seviye yetkililer, birinci defa yüz yüze bir ortaya gelmiş oldu.

Richard Marles, görüşmeye ait yaptığı değerlendirmede, Avustralya’yı endişelendiren hususları masaya yatırdıklarını belirtti.

Marles, görüşmeyi “kritik bir birinci adım” olarak niteleyerek, iki ülke ortasındaki bağların karışık olduğunu ve bu nedenle artık diyaloğa girmelerinin epey değer taşıdığını söz etti.

AVUSTRALYA-ÇİN İLİŞKİLERİ

Asya basınındaki haberlerde, üst seviye temasların askıya alındığı 2,5 yıllık mühletin akabinde yapılan bu görüşme, Avustralya ve Çin bağlantılarının yumuşaması sinyali olarak değerlendirildi.

Çin’in Avustralya’nın en büyük ticaret ortağı olmasına karşın iki ülke ortasındaki alakalar son yıllarda hiçbir üst seviye temasta bulunulmayacak kadar berbatlaştı. Çin ile Avustralya ortasında 2020’de siyasi ve ticari problemler yaşanmıştı.

Avustralya, iç siyasette yabancı tesirini önlemeye yönelik çıkardığı yasa ile kimi Çin yatırımlarına karşı önlemler almış, Çinli telekomünikasyon şirketi Huawei’nin 5G ağ altyapısı kurmasını yasaklamıştı.

Bu sıkıntıların akabinde Pekin idaresi, Kasım 2020’de Avustralya’dan sığır eti, şarap, ıstakoz, arpa ve kereste ithalatını durdurmuştu.

Yorum yapın